Zakon o slanju radnika: Nove ključne točke od ministarstva

Europska komisija je već prije godinu dana objavila novi zakon o slanju radnika. Države članice EU moraju do 30. srpnja 2020. ostvariti smjernice. U Njemačkoj je Ministarstvo za rad i socijalna pitanja predstavilo ključne točke koje su temelj za izradu obnovljenog prijedloga zakona.

Zakon o slanju radnika – što propisuje?

Zakon o slanju radnika se odnosi na plaću i minimalne radne uslove, na socijalnu sigurnost i po potrebi na obaveze obavještanja, što zavisi od struke. Tu važi načelo radnog mjesta: Za posloprimca važe u razdoblju rada njemački radni uslovi. Te uslove mora ispunjavati poslodavac, pri čemu struka nije važna.  Osim toga moraju inozemni poslodavci uvažati pravila ako zapošljavaju radnike u Njemačkoj.

Neues Arbeitnehmer-Entsendegesetz

Promjene zakona o slanju radnika se moraju izvesti do 30. srpnja 2020.

Nove smjernice propisuju izjednačenje plaća od prvog radnog dana. Osim toga mijenaju dodatna područja radnog prava: Ugovor o slanju što određuje smjernice o radnom pravu se mora ponovno prilagoditi. Po 12 odnosno 18 mjeseci (mogučnost produžetka: 6 mjeseci) se uvaža radno pravo države koja ugošćava. Stari zakon je propisivao samo obavezne smjernice radnog prava kao npr. radno vrijeme i najniže plaće.

Pregled najvažnijih promjena:

  • zaštita pred iskorištavanjem
  • izjednačenje plaća
  • veća preglednost na radnom tržištu EU
  • bolji radni uslovi
  • uklanjanje prijenosa nadomjeska troškova
  • radnici koji su dugoročno u drugoj državi su bolje zaštićeni

Zakon o slanju radnika: promjenje za socijalnu sigurnost

Socijalnu sigurnost kod slanja za najduže dvije godine određuje važeća odredba EU o zaštiti socijalne sigurnosti. Nove smjernice određuju da već po 18 mjeseci važi radno pravo države koja ugošćava. Osim toga moraju posloprimci zatim preći u tamošnji socijalni sistem. Kod prilagođivanju plaća postoji i problem razlika kod socijalnih usluga u različitim državama, jer se visina doprinosa jako razlikuje. Zato se može desiti da posloprimci u različitim državama zarađivaju jednako, a da se socijalne usluge (kao npr. mirovina) jako razlikuju.

Reform Arbeitnehmer Entsendegesetz Deutschland

Veliki broj otposlanih radnika

U Njemačkoj se je dio otposlanih radnika u prošlim godinama jako povećo. To je razvidno iz potvrda A1 (zahtjev za slanje radnika u inozemstvo): Godine 2017. su izdali oko 390.000 potvrda što je približno 1 % skupnog broja zaposlenika u Njemačkoj.

Podizvođači – pregledani, visoko kvalificirani kao i brzo spremni

Subauftrag je jedan od stručnjaka za posredovanje podizvođača s dugogodišnjim iskustvom i međunarodnom mrežom. Naše podizvođače točno provjerimo; na taj način nađemo najbolje timove za naše klijente. Bi li i vi htjeli raditi kao podizvođač?

Prijavite se kao podizvođač

 

O ovom blogu

Vijesti i informacije o globalnom poslovanju i posredovanju podizvođača.